رفتن به مطلب
  • اطلاعیه ها

• YeGaNeH

اطلاعیه جذب گوینده مرد   ۱۸/۰۱/۱۳

سلام خدمت تمامی همراهان عزیز نودوهشتیا 
      بنا به نیاز تیم گویندگی به گوینده ی مرد ، از تمامی علاقه مندان به این حرفه ، اقدام به عمل میاید که وارد لینک زیر شده و فراخوان مربوطه را مطالعه کنند . فراخوان جذب گوینده ی مرد  
jameskhademi

داستان های کوتاه کوتاه - دیگر موضوعات

پست های پیشنهاد شده

یک سخنران معروف در مجلسی که دویست نفر در آن حضور داشتند، یک صد دلاری را از جیبش بیرون آورد و پرسید: چه کسی مایل است این اسکناس را داشته باشد؟ دست همه حاضرین بالا رفت. 
سخنران گفت: بسیار خوب، من این اسکناس را به یکی از شما خواهم داد ولی قبل از آن می خواهم کاری بکنم. و سپس در برابر نگاه های متعجب، اسکناس را مچاله کرد و پرسید: چه کسی هنوز مایل است این اسکناس را داشته باشد؟ و باز هم دست های حاضرین بالا رفت. 

این بار مرد، اسکناس مچاله شده را به زمین انداخت و چند بار آن را لگد مال کرد و با کفش خود آن را روی زمین کشید. بعد اسکناس را برداشت و پرسید: خوب، حالا چه کسی حاضر است صاحب این اسکناس شود؟ و باز دست همه بالا رفت. سخنران گفت: دوستان، با این بلاهایی که من سر اسکناس در آوردم، از ارزش اسکناس چیزی کم نشد و همه شما خواهان آن هستید. 
و ادامه داد:
:dart: در زندگی واقعی هم همین طور است، ما در بسیاری موارد با تصمیمــاتی که می گیریم یا با مشکلاتی که روبرو می شویم، خم می شویم، مچالــه می شویم، خاک آلود می شویم و احساس می کنیم که دیگر پشیزی ارزش نداریم، ولی این گونه نیست و صرف نظر از این که چه بلایی سرمان آمده است هرگز ارزش خود را از دست نمی دهیم و هنوز هم برای افرادی که دوستمان دارند، آدم با ارزشی هستیم.

• تشکر 1

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

پیرمرد دزد 

درکانادا پیرمردی را به خاطر دزدیدن نان به دادگاه احضار کردند.

پیرمرد به اشتباهش اعتراف کرد ولی کار خودش را اینگونه توجیه کرد: 

خیلی گرسنه بودم و نزدیک بود بمیرم، قاضی گفت: 

تو خودت می دانی که دزد هستی و من ده دلار تو را جریمه می کنم و میدانم که توانایی پرداخت آنرا نداری به همین خاطر من جای تو جریمه را پرداخت میکنم، درآن لحظه همه سکوت کرده بودند و دیدند که قاضی ده دلار از جیب خود درآورد و درخواست کرد به خزانه بابت حکم پیرمرد پرداخت شود سپس ایستاد و به حاضرین در جلسه گفت:

همه شما محکوم هستید و باید هرکدام ده دلار:جریمه پرداخت کنید چون شما در شهری زندگی میکنید که فقیری مجبور می شود تکه ای نان دزدی کند؛ درآن جلسه دادگاه ۴٨٠ دلار جمع شد و قاضی آن را به پیرمرد بخشید.

مرحوم شیخ شعراوی می گوید: اگر در شهر مسلمانان فقیری دیدی، بدان که ثروتمندان آن شهرمال او را می دزدند!!!

اجازه ندهیم انسانیت در ما بمیرد 

مرگ انسانیت مرگ خوبیهاست 

• تشکر 1

لینک به ارسال

خربزه و فقیر

روزی سه ملا با هم خربزه می خوردند و فقیری طرف دیگری آنها را نظاره می نمود، برای آنکه هیچ کدام دلشان نمیامد از سهم خود به آن فقیر بدهند، یکی گفت: 

روایت است از چیز هایی که بخشش آن کراهت دارد یکی انار است و دیگری خربزه.

دومی گفت: همچنین روایت است که خربزه را باید آنقدر خورد که خورنده را جواب کند. 

سومی گفت: و نیز روایت است که هر کس سر از روی خربزه بلند نکند به وزن همان خربزه به گوشتش اضافه می شود. 

وقتی خربزه تمام شد، باز نتوانستند از پوستش دل کنده برای فقیر بگذارند. باز ذکر روایت شروع شد.

یکی گفت: دندان زدن پوست خربزه دندان را سفید و اشتها را زیاد می کند.

دومی گفت: پوست خربزه چشم را درشت و رنگ پوست را براق می کند. 

سومی گفت: دندان زدن پوستِ خربزه تکبر را کم و آدمی را به خدا نزدیک می نماید. و آنقدر دندان زدند و لیف کشیدند تا پوست خربزه را به نازکی کاغذی رساندند

فقیر که همچنان آنان را می نگریست گفت: من رفتم، که اگر دقیقه ای دیگر در اینجا بمانم و به شما ها بنگرم می ترسم با روایات شما، پوست خربزه مقامش به جایی برسد که لازم باشد مردم آن را بجای ورق قرآن در بغل بگذارند و تخمه اش را تسبیح کرده، با آن ذکر یا قدّوس بگویند.

عبید زاکانی

موش موش خور:

این حکایت زیباست !

گویندبه نقل ازکسی که:

وﻗﺘﯽ ﺑﭽﻪ ﺑﻮﺩﻡ ﻣﻮﺵ ﻫﺎﯼ ﺻﺤﺮﺍﺋﯽ ﺑﻪ ﻣﺰﺭﻋﻤﻮﻥ ﺣﻤﻠﻪ ﮐﺮﺩﻧﺪ ﻭ ﺗﻤﺎﻡ ﻣﺤﺼﻮﻝ ﻫﺎﻣﻮﻥ ﺭﺍ ﺧﻮﺭﺩﻧﺪ.

ﻣﺎﺩﺭ ﺑﺰﺭﮔﻢ ﭼﻨﺪ ﺗﺎﺷﻮﻥ ﺭﺍ ﺍﻧﺪﺍﺧﺖ ﺗﻮﯼ ﯾﮏ ﻗﻔﺲ ﻭ ﺑﻬﺸﻮﻥ ﻏﺬﺍ ﻧﺪﺍﺩ ﺗﺎ ﺍﺯ ﮔﺸﻨﮕﯽ ﺷﺮﻭﻉ ﮐﺮﺩﻧﺪ ﻫﻢ ﺩﯾﮕﻪ ﺭﺍ ﺑﺨﻮﺭﻧﺪ .

ﺩﻭ ﺳﻪ ﺗﺎ ﻣﻮﺷﯽ ﮐﻪ ﺁﺧﺮ ﺳﺮ ﻣﻮﻧﺪﻧﺪ ﺭﺍ ﺁﺯﺍﺩ ﮐﺮﺩ .

ﺑﻬﺶ ﮔﻔﺘﻢ: ﻣﺎﺩﺭ ﺑﺰﺭﮒ ﭼﺮﺍ ﺁﺯﺍﺩﺷﻮﻥ ﻣﯿﮑﻨﯽ؟

ﮔﻔﺖ : ﺍﯾﻦ ﻫﺎ ﺩﯾﮕﻪ ﻣﻮﺵ ﺧﻮﺭ ﺷﺪﻧﺪ ﻭ ﻫﺮ ﻣﻮﺷﯽ ﻭﺍﺭﺩ ﻣﺰﺭﻋﻪ ﺑﺸﻪ ﺗﯿﮑﻪ ﺗﯿﮑﻪ ﺍﺵ ﻣﯿﮑﻨﻨﺪ !

ﻣﻮﺍﻇﺐ ﺑﺎﺷﯿﻢ برای یک لقمه نان به خوردن همدیگر عادت نکنیم .

• تشکر 1

لینک به ارسال

عصبانیت نقاش 

نقاش مشهوری در حال اتمام نقاشی‌اش بود

آن نقاشی به‌طور باورنکردنی زیبا بود

نقاش آن‌چنان غرق هیجان ناشی از نقاشی‌اش بود، که ناخودآگاه در حالی که آن نقاشی را تحسین می‌کرد، چند قدم به طرف عقب رفت

نقاش هنگام عقب رفتن، پشتش را نگاه نکرد که یک قدم به لبه پرتگاه ساختمان بلندش فاصله دارد، 

شخصی متوجه شد که نقاش چه می‌کند، 

می‌خواست فریاد بزند، اما ممکن بود نقاش بر حسب ترس غافلگیر شود و یک قدم به عقب برود و نابود شود

مرد به سرعت قلمویی را برداشت و روی آن نقاشی زیبا را خط‌خطی کرد!

نقاش که این صحنه را دید، با سرعت و عصبانیت تمام جلو آمد تا آن مرد را بزند  

اما آن مرد تمام جریان را که شاهدش بود، برایش تعریف کرد که چگونه در حال سقوط بود

به‌راستی گاهی آینده‌مان را بسیار زیبا ترسیم می‌کنیم

اما گویا خالق هستی می‌بیند چه خطری در مقابل ماست 

و نقاشی زیبای ما را خراب می‌کند

گاهی اوقات از آنچه زندگی بر سرمان آورده ناراحت می‌شویم؛

اما یک مطلب را هرگز فراموش نکنیم

خالق هستی همیشه بهترین‌ها را برایمان مهیا کرده است.

• تشکر 1

لینک به ارسال

کامیون زباله 

یه روز سوار تاکسی شدم که برم فرودگاه

درحین حرکت،ناگهان یه ماشین درست جلوی ما از پارک اومد بیرون..

راننده تاکسی هم محکم زد رو ترمز و دقیقا به فاصله چند سانتیمتری از اون ماشین ایستاد.

راننده مقصر؛

ناگهان سرشو برگردوند طرف راننده تاکسی وشروع به داد و فریاد کرد..

اما راننده تاکسی فقط لبخند زد وبرای اون شخص دست تکون دادوبه راهش ادامه داد. 

توی راه به راننده تاکسی گفتم:

شما که مقصر نبودید و امکان داشت ماشینتون هم آسیب شدید ببینه و ما هم راهی بیمارستان بشیم..چرا بهش هیچی نگفتید؟ 

اینجا بود که راننده تاکسی درسی به من آموخت که تا آخر عمر فراموش نمیکنم!

گفت: "قانون کامیون حمل زباله".

گفتم: یعنی چی؟ 

توضیح داد: این افراد مانند کامیون حمل زباله هستن..! 

اونا از درون لبریز از آشغالهایی مثل؛ ناکامی،خشم،عصبانیت،نفرت و...هستند.

وقتی این آشغالها در اعماق وجودشان تلنبار میشه،به جایی برای تخلیه احتیاج دارن و گاهی اوقات روی شما خالی میکنند.. 

شما به خودتان نگیرید و فقط لبخند بزنید، دست تکان دهید و برایشان آرزوی خیر کنید.

و ادامه داد:

"آدمهای باهوش اجازه نمیدهند که کامیونهای حمل زباله،

روزشان را خراب کنند...!

• تشکر 2

لینک به ارسال

ولی کامیونای حمل زباله بعضی وقتا چه بخوای چه نخوای زندگیتو خراب می کنن :| چه برسه به روزت . 

لینک به ارسال

ساده که میشوی
ساده که میشوی
همه چیز خوب میشود
خودت
غمت
مشکلت
غصه ات
هوای شهرت
آدمهای اطرافت
حتی دشمنت

یک آدم ساده که باشی
برایت فرقی نمیکند که تجمل چیست
که قیمت تویوتا لندکروز چند است
فلان بنز آخرین مدل ، چند ایربگ دارد
مهم نیست
نیاوران کجاست
شریعتی و پاسداران و فرشته و الهیه
کدام حوالی اند
رستوران چینی ها
گرانترین غذایش چیست
ساده که باشی
همیشه در جیبت شکلات پیدا میشود
همیشه لبخند بر لب داری
بر روی جدولهای کنار خیابان راه میروی
زیر باران ، دهانت را باز میکنی و قطره قطره مینوشی
آدم برفی که درست میکنی
شال گردنت را به او میبخشی
ساده که باشی
همین که بدانی بربری و لواش چند است
کفایت میکند
نیازی به غذای چینی نیست
آبگوشت هم خوب است
ساده که باشی

آدمهای ساده را دوست دارم
بوی ناب آدم میدهند

• تشکر 2

لینک به ارسال
سالهاست میان تردید ها زندگی میکنم
میان بودن یا نبودن
عشق یا عقل
فریاد یا سکوت
لابه لای کتابهای صادق هدایت و علی شریعتی!
صندلی های سینمایی که فیلمنامه ام را کم دارد...!
در پیاده رو  شهری که از اختلاس فقر را بالا می آورد
و تفکراتی که منتهی میشوند به مرز!

من سالهاست تردید را در خیابان های شهرم میبینم
در دستانی که به سمت صدقه دادن دراز شده است
در پاهایی که به سمت مسجد روان است
در دسته گلی که برای مراسم خواستگاری چیده میشود
در قدم های عروسی که به سمت حجله میرود
در چشمان دختری که وارد رابطه میشود
در نگاه مردی که تصمیم به پدر شدن دارد و زنی که میخواهد باردار شود!
در قلم شاعری که تراشه های ذهن اش را روی کاغذ می آورد
و در خودکار آقای قاضی هنگامی که محکوم میکند!

من این تردید را از مادرم به ارث برده ام
تردید از گذشته مادرم به آینده من رسوخ کرده است

مادر من مسجد میرود
او مدام من را به ایمان دعوت میکند
مادر من به صبر آمدن معتقد است
او برای به دنیا آوردن من تردید داشت
من خوش شانس بودم که مطب سقط جنین آن طرف خیابان بود
در فاصله عبور از خیابان صدای عطسه مردی را میشنود

مادرم به صبر معتقد است
بهانه آوردن را هم خوب بلد است
صبر میکند
میان تردید هایش صبر میکند
همانطور که من سالهاست صبرو تحمل میکنم
و منی که سرشار از تردیدم
تبدیل شده ام...
به باورترین تردید مادرم...
  • تشکر 1

لینک به ارسال

ساحل زندگی

با دیدن ان ساحل زیبا وابی رنگ ذوق زده میشوم, و به سویش پر میکشم .
کفش هایم را در می اورم,و می خواهم که لحظه به لحظه را با تموم وجودم احساسش کنم .
شفاف است,انقدر شفاف که گویی تا به حال چیزی را به خود ندیده است.
ارام, ارام در کنار او قدم بر میدارم در حالی که باد نوازش گرانه به صورتم میخورد ولمسم میکند.با قدم های خود سیر ,گذر روان او را نگاه میکنم . در بعضی جاها انگاه کمی از شفافیتش می کاهد ,گاهی این کدری سخت  میشود ودر قسمتی موجی خروشان ازخود هدایت می کند ,وگاهی هم رقصی لطیف وفریبنده از خود برون می دهد.
هر لحظه که نگاهی به او می اندازم انگار یک فیلم ,یا جریانی پیوسته وپر مهیج را نگاه می کنم .با او غمگین می شوم ,با او شاد می شوم ,وبا او این جریان را می گذرانم .
قدم هایم را کمی سرعت می دهم تاهیچ لحظه و صنه ای را از دست ندهم .ودر نهایت به ان شفافی و زیبای خیره کننده ای که از اول می خواستم رسیدم .شفافیتی که پشت ان پر از سختی و استواری,پر از تجربه که در اخر این بزم باشکوه,  خود را می سازد وخاطره خود را در زهن من حک می کند.

• تشکر 2

لینک به ارسال

داستان کوتاه پیرمرد و بقال
مرد فقیرى بود که همسرش کره مى ساخت و او آنرا به یکى از بقالى های شهر مى فروخت ،آن زن کره ها را به صورت دایره های یک کیلویى مى ساخت. مرد آنرا به یکى از بقالى های شهر مى فروخت و در مقابل مایحتاج خانه را مى خرید. روزى مرد بقال به اندازه کره ها شک کرد و تصمیم گرفت آنها را وزن کند. هنگامى که آنها را وزن کرد، اندازه هر کره ۹۰۰ گرم بود. او از مرد فقیر عصبانى شد و روز بعد به مرد فقیر گفت:دیگر از تو کره نمى خرم، تو کره را به عنوان یک کیلو به من مى فروختى در حالى که وزن آن ۹۰۰ گرم است.مرد فقیر ناراحت شد و سرش را پایین انداخت و گفت:ما ترازویی نداریم و یک کیلو شکر از شما خریدیم و آن یک کیلو شکر را به عنوان وزنه قرار مى دادیم

“یقین داشته باش که به اندازه خودت برای تو اندازه مى گیریم”

• تشکر 1

لینک به ارسال
معجون آرامش

روزی انوشیروان بر بزرگمهر خشم گرفت و در خانه ای تاریک به زندانش فکند و فرمود او را به زنجیر بستند.چون روزی چند بر این حال بود،کسری کسانی را فرستاد تا از حالش پرسند. آنان بزرگمهر را دیدند با دلی قوی و شادمان.بدو گفتند:در این تنگی و سختی تو را آسوده دل می بینم!

گفت:معجونی ساخته ام از شش جزئ و به کار می برم و چنین که می بینید مرا نیکو می دارد.

گفتند:...

آن معجون را شرح بازگوی که ما را نیز هنگام گرفتاری به کار آید.
گفت:آری جزئ نخست اعتماد بر خدای است ،عزوجل،دوم آنچه مقدر است بودنی است،سوم شکیبایی برای گرفتار بهترین چیزهاست.چهارم اگر صبر نکنم چه کنم،پس نفس خویش را به جزع و زاری بیش نیازارم،پنجم آنکه شاید حالی سخت تر از این رخ دهد.ششم آنکه از این ساعت تا ساعت دیگر امید گشایش باشد چون این سخنان به کسری رسید او را آزاد کرد و گرامی داشت.

• تشکر 1

لینک به ارسال

تاکی باید چشم بست و سکوت کرد

تاکی بابد جواب بدی رو با خوبی داد

ای بابا خوب هرکسی ظرفیت داره

تاکی بابد دنیارو بد ببینیم

اره خدا بزرگه زمینگرده 

درسته جواب ندی خودش جوابشو میبینه

درسته خدا خوب جواب ناحقو میده

همه اینا درسته چوب خدا صدا نداره

ولی تا کی ساکت باشیم میشه به نظرم

من میگم نه سکوت نکن هرکی بدی کرد بهش لبخند بزن اصلا این دفعه بگو اره تو راست میگی حقم بود خوب کردی  تاییدش کن 

اینجوری هم لال میشه هم میفهمه تو برای حرفاش ارزش قائل نبودی 

اینجوری دیگه حرص نمیخوری حتی بعدا عصبانیتتو سر کسی خالی نمیکنی 

تازه بعدش خالی هستی از کینه و ارامش داری مطمئن باش یه بار امتحان کن جالبه

• تشکر 1

لینک به ارسال

اسب را ببر اصل را نبر  

اسب سواری ، مرد افلیجی را سر راه خود دید که از او کمک می خواست . 
مرد سوار دلش به حال او سوخت ، از اسب پیاده شد  او را از جا بلند کرد وبر روی اسب گذاشت..... تا او را به مقصد برساند!
مرد افلیج که اکنون خودرا سوار بر اسب میدید دهنه ی اسب را کشید و گفت :
اسب را بردم ...... 
....و با اسب گریخت! 
پیش از آنکه دور شود صاحب اسب داد زد :
 "تو تنها اسب را نبردی ، جوانمردی را هم بردی!
اسب مال تو ؛ اما گوش کن ببین چه می گویم ....."
مرد افلیج اسب را نگه داشت ، مرد سوار گفت : "هرگز به هیچ کس نگو چگونه اسب را به دست آوردی!" 
می ترسم که دیگر "هیچ سواری" به پیاده ای رحم نکند!

کلیله_و_دمنه

حکایت

لینک به ارسال

استخدام

یک شرکت بزرگ قصد استخدام یک نفر را داشت. بدین منظور آزمونی برگزار کرد که یک پرسش داشت. پرسش این بود: شما در یک شب طوفانی در حال رانندگی هستید. از جلوی یک ایستگاه اتوبوس می‌گذرید. سه نفر داخل ایستگاه منتظر اتوبوس هستند. یک پیرزن که در حال مرگ است. یک پزشک که قبلاً جان شما را نجات داده است. یک خانم/آقا که در رویاهایتان خیال ازدواج با او را دارید. شما می‌توانید تنها یکی از این سه نفر را سوار کنید. کدام را انتخاب خواهید کرد؟ دلیل خود را شرح دهید... قاعدتاً این آزمون نمی‌تواند نوعی تست شخصیت باشد زیرا هر پاسخی دلیل خودش را دارد. پیرزن در حال مرگ است، شما باید ابتدا او را نجات دهید. هر چند او خیلی پیر است و به هر حال خواهد مرد. شما باید پزشک را سوار کنید. زیرا قبلاً جان شما را نجات داده است و این فرصتی است که می‌توانید جبران کنید. اما شاید هم بتوانید بعداً جبران کنید. شما باید شخص مورد علاقه‌تان را سوار کنید زیرا اگر این فرصت را از دست دهید ممکن است هرگز قادر نباشید مثل او را پیدا کنید. از دویست نفری که در این آزمون شرکت کردند، شخصی که استخدام شد دلیلی برای پاسخ خود نداد. او نوشته بود: سوئیچ ماشین را به پزشک می‌دهم تا پیرزن را به بیمارستان برساند و خودم به همراه همسر رویاهایم منتظر اتوبوس می‌مانیم.

سیرک

یادم می آید وقتی که نوجوان بودم، یک شب با پدرم در صف خرید بلیط سیرک ایستاده بودیم. جلوی ما یک خانواده پرجمعیت ایستاده بودند. به نظر می رسید پول زیادی نداشتند. شش بچه که همگی زیر دوازده سال بودند، لباس های کهنه ولی... در عین حال تمیـز پوشیده بودنـد. بچه ها همگی با ادب بودند. دوتا دوتا پشت پدر و مادرشان، دست همدیگر را گرفته بودند و با هیجان در مورد برنامه ها و شعبده بازی هایی که قرار بود ببینند، صحبت می کردند. مادر بازوی شوهرش را گرفته بود و با عشق به او لبخند می زد. وقتی به باجه بلیط فروشی رسیدند، متصدی باجه از پدر خانواده پرسید:« چند عدد بلیط می خواهید؟» پدر جواب داد: « لطفاً شش بلیط برای بچه ها و دو بلیط برای بزرگسالان.» متصدی باجه، قیمت بلیط ها را گفت. پدر به باجه نزدیکتر شد و به آرامی پرسید:« ببخشید، گفتید چه قدر؟» متصدی باجه دوباره قیمت بلیط ها را تکرار کرد. پدر و مادر بچه ها با ناراحتی زمزمه کردند. معلوم بود که مرد پول کافی نداشت. حتماً فکر می کرد که به بچه های کوچکش چه جوابی بدهد؟ ناگهان پدرم دست در جیبش برد و یک اسکناس بیست دلاری بیرون آورد و روی زمین انداخت. بعد خم شد، پول را از زمین برداشت، به شانه مرد زد و گفت: « ببخشید آقا، این پول از جیب شما افتاد!» مرد که متوجه موضوع شده بود، همان طور که اشک از چشمانش سرازیر می شد، گفت:« متشکرم آقا.» پدر خانواده مرد شریفی بود ولی درآن لحظه برای اینکه پیش بچه ها شرمنده نشود، کمک پدرم را قبول کرد. بعد از این که بچه ها داخل سیرک شدند، من و پدرم از صف خارج شدیم و به طرف خانه حرکت کردیم.

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

درباره نودهشتیا

نودهشتیا اولین کتابخانه مجازی دانلود رمان میباشد که با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و حمایت از نویسندگان فارسی زبان آغاز به کار کرده است و بیش از یک دهه است در راستای این اهداف در حال فعالیت و خدمت رسانی به هموطنان عزیز است.

امکانات اضافی